Novosti

US Open: Prvi naslov na Grand Slam turnirima i sjajna dva tjedna!

Marinu Čiliću se u New Yorku ispunio san! Ne samo što je igrao najbolji tenis ikad, nego je kolekciji trofeja dodao naslov s Grand Slam turnira, uz nekoliko fantastičnih izvedbi protiv igrača iz samog svjetskog vrha. Kakva je to samo visoka razina tenisa bila: u posljednja tri meča na turniru nije izgubio ni set, postavši prvi hrvatski tenisač s osvojenim pojedinačnim Grand Slam naslovom otkako je njegov sadašnji trener Goran Ivanišević u Wimbledonu 2001. podigao trofej namijenjen pobjedniku.

„Ovo je naplata svog onog teškog rada tijekom posljednjih nekoliko godina, a pogotovo onog iz prošle godine“, rekao je Marin. „Ekipa koja je okupljena oko mene je donijela nešto posebno, a ponajprije Goran. Radili smo stvarno naporno, ali najvažnije od svega što mi je donio je uživanje u tenisu. Mislim da sam igrao najbolje ikad u životu.“

US Open je jedini Grand Slam turnir na kojem je Marin barem dvaput došao do četvrtfinala, no ove sezone otišao je mnogo dalje. Nakon što je u osmini finala svladao Francuza Gillesa Simona, kojeg nikad prije nije pobijedio, igrao je gotovo perfektno protiv dvojice tenisača rangiranih među deset najboljih, Tomaša Berdycha i Rogera Federera. Potom je, u dvoboju tenisača koji su prvi put bili u finalu Grand Slam turnira, sa 6:3, 6:3, 6:3 svladao Keija Nishikorija i osvojio naslov.
Marin je tako postao tek peti tenisač u preofesionalnoj eri (od 1968.)koji je do prve titule na Grand Slam turnirima došao tako da je u trima posljednjim mečevima pobjeđivao rezultatom 3:0 (posljednji je to napravio Roger Federer u Wimbledonu 2003.).Također valja istaknuti da je u sva četiri završna meča na US Openu Marin pobjeđivao igrače s kojima ima negativan omjer: Simona u osmini finala (0-4), Berdycha u četvrtfinalu (3-5), Federera u polufinalu (0-5) i Nishikorija u finalu (2-5).

S 2000 bodova, koliko je osvojio u New Yorku za 12. naslov u karijeri, Marin se vratio među deset najboljih tenisača svijeta i dolaskom na devetu poziciju izjednačio je najbolji plasman ikad. No još je bolji u poretku za odlazak na ATP World Tour Finals u London i vrlo je blizu tome da se prvi put kvalificira: trenutno je na petom mjestu.